O IMPREZIE
Rytm Ulicy – Zawody z historią, wpisane w tradycję polskiej kultury tańca. Pomysłodawcą turnieju był Dariusz Foerster-Larry, tancerz gnieźnieńskiej ekipy Crazy Crew, który swoją przygodę z tańcem zaczął w 1987 roku. W 1993 roku Larry zorganizował w Gnieźnie pierwsze w Polsce trzydniowe zawody, podczas których można było zobaczyć nie tylko zmagania tancerzy na parkiecie, ale także posłuchać zespołów hip-hopowch i podziwiać twórców graffiti.
Larry organizował zawody w miejscach w których był dj-em, dlatego między innymi Rytm odbywał się w Fantomie. Larry przede wszystkim chciał utrzymać klubowy klimat, dlatego miejsca, które wybierał nie były przypadkowe. Sam tworzył pierwszy parkiet sklejając i malując kartony, tworzył wejściówki, a także sam brał udział w zawodach. W latach ‘90 tancerze mogli pokazać się m.in. w kategoriach takich jak: break dance, break dance duety, rap solo, rap formacje (pod koniec lat ’90 nazwę kategorii tanecznej „rap” zmieniono na „hip-hop”), Electric boogie duety, Electric boogie formacje. Pierwszych dj-ów Larry zaprosił z Niemiec, później za konsolą stanął dj Kostek, który miał także swoje prywatne osiągnięcia na parkiecie, a na Rytmie Ulicy w kategorii break dance duety w 1993 roku zajął pierwsze miejsce. Za konsolą pojawił się także Peja z Slums Attack, który później także dawał koncerty. Bywały edycje podczas których grało nawet 10 zespół hip-hopowych, dzięki czemu informacja o zawodach docierała do coraz szerszego grona.
Impreza, która zrodziła się zaraz po Brekowisku, z roku na rok rozrastała się, przyciągając coraz więcej tancerzy i zyskując na popularności. W 2000 roku Larry nie mógł w Gnieźnie znaleźć odpowiedniego miejsca do przyjęcia większej liczby tancerzy zainteresowanych udziałem, przez co Rytm Ulicy nie odbył się. W 2001 roku bboy Kamyk zaproponował by Rytm zorganizować w Pile w klubie „Nemo” i tym sposobem od 17 lat Piła gości tancerzy przyjeżdżających z całej Polski i nie tylko.
Za organizację w 2001 roku pierwszej edycji Rytmu Ulicy w Pile odpowiedzialny był Paweł Lewandowski, znany jako bboy Rambo, Larry wycofał się z organizacji Rytmu zostawiając to miejscowym, którzy na swoim terenie mieli większe pole manewru. Zadanie pilskich organizatorów nie było łatwe, ponieważ po rocznej przerwie w zasadzie od początku musieli dotrzeć do osób zainteresowanych udziałem w turnieju. W roku 2002 Rambo organizację przekazał swojemu przyjacielowi- Sławkowi Wegnerowi, znanemu wszystkim jako Bizon.
Od 2002 roku Bizon sprawuje opiekę nad turniejem, mimo iż początki nie były dla Niego łatwe, opłacone wielkim organizacyjnym stresem. Bizon jest właścicielem studia tańca Beezone, choreografem i przede wszystkim pasjonatem tańca, sam zaczynał od bboyingu i podobnie jak Larry, również tańczył na parkiecie RU. Na Rytm, który trwał wówczas od 23 do 24.02.2002 roku i był organizowany właśnie przez Bizona przyjechało 300 tancerzy, imprezę prowadził Larry, a grał dj Kostek. Klimat zachęcał do powrotu w kolejnych latach. Impreza rosła w siłę, a co niektórzy stali się jej stałymi bywalcami. Ilość zgłoszeń wymogła zmiany na organizatorze, niektóre z kategorii zostały usunięte, inne trafiły na listę. Funkcjonować zaczął także podział wiekowy i nowy system eliminacyjny. W kategoriach zaczął pojawiać się osobno poppin i lockin, a nie jak dawniej Electric boogie, w 2009 roku pierwszy raz nie było kategorii break-dance. W roku 2008 Larry otrzymał statuetkę za całokształt działań podejmowanych na rzecz Rytmu Ulicy.
W roku 2009 mikrofon przejął Rademenez, który swoim flow porywa tancerzy i publiczność do wspólnej zabawy aż do dziś. Zmiany jakie dokonały się w ciągu lat w organizacji turnieju są zauważalne i znaczące, nie tylko dla uczestników, ale i postrzeganiu organizowanych w Polsce eventów. Zainteresowanie turniejem przez tancerzy z innych państw i coraz więcej napływających zgłoszeń spoza granic kraju. Na Rytmie Ulicy pierwszy raz w Polsce pojawiła się kategoria HH formacje- old obejmująca nieco starszych tancerzy. Ta kategoria cieszy się ogromnym zainteresowaniem i z roku na rok jej poziom jest coraz wyższy. Od kilku lat organizowany jest także Rytm Ulicy Kids, dedykowany specjalnie dla najmłodszych tancerzy, którzy ukończyli 5 rok życia. Najmłodsi mogą startować indywidualnie, w duetach lub formacjach. Rytm Ulicy objęty jest licznymi patronatami, nagrody zarówno dla starszych, jak i młodszych są bardzo atrakcyjne. Co roku w niedzielę podczas finałów obecni są Prezydent i Senator Piły, a walka o Puchar Prezydenta przeszła już do historii, tak jak wcześniej konkurs na najdłuższą bańkę.
Od dwóch lat Rytm Ulicy nie obywa się jak wcześniej w Browarze, tegoroczna edycja, tak jak i poprzednia organizowana była w GYM Factory Fitness & Squash Center i trzeba przyznać, że jest to miejsce, które spokojnie ugości taką potężną liczbę gości, jednocześnie dając tancerzom przestrzeń do prób.
Do Piły wracają osoby pamiętający początki Rytmu, a także przyjeżdżają tancerze młodsi stażem. Każda z ekip ma swoje przyzwyczajenia i tradycje wyniesione z tego miejsca. W ostatnich latach tancerzy łączy nie tylko parkiet, ale i „Kamczatka”. A to, że na te właśnie zawody przyjeżdżają ludzie, którzy chcą się dobrze bawić, lubią spędzać ze sobą czas i przede wszystkim kochają tańczyć jest oczywiste. Finały i czas po rozdaniu nagród to zabawa, radość, pasja, w miejscu w którym nie istnieją podziały.
KONTAKT
+48 509 497 559
rytmulicyru@gmail.com
Piła, ul. Żeromskiego 90
(Hala MOSIR)
RYTM ULICY 2022
Piła, ul. Żeromskiego 90
(Hala MOSIR)